AnaSayfa » Yararları Nelerdir

Protein Tozunun Yararları

Protein Tozunun Yararları Nelerdir

1. Protein Tozu Kas Kaybını Önlemeye Yardımcı Olur

Spor yapsanız da yapmasanız da, her gün belirli bir miktarda protein almanız gerekmektedir. Bu miktar gram olarak, spor yapanlar için kilosunun iki katı, yapmayanlar için ise kilosu kadardır. 

Aldığınız protein ile birlikte gelen amino asitler, sağlığınızı korumak için vücudunuzun çeşitli bölgelerinde farklı amaçlar için kullanılır. Proteinin belki de en önemli olan faydalarından biri de yeni kas dokusu inşa etmek ve hasar gören kasları onarmaktır.

Eğer yeteri kadar protein almazsanız, vücudunuzda yeni kas dokusu oluşmaz. Protein aynı zamanda vücudun nitrojen dengesini de sağlar (vücut geliştiriyorsanız nitrojen seviyesi artacaktır). Aldığınız protein, yağsız kırmızı kas kütlesi denilen ‘lean body mass’i kaybetmemenize yardımcı olur. Fit kalmak için gerekli olan şey de kas yapmak ve bu kas kütlesini korumak değil midir?

Zayıflamaya çalışıyor ve ekmek, makarna ve pirinç gibi karbonhidratları yemekten kaçınıyorsanız, protein ihtiyacınız artacaktır. Yeterince et, süt, yumurta, peynir, yoğurt ya da balık gibi hayvansal proteinler almıyorsanız, protein tozu bu konuda size büyük fayda sağlayacaktır.

2. Protein Tozu Egzersiz Sonrası Kas Onarımını Destekler

Sayısız araştırma sonucu göstermiştir ki, egzersizden önce ve sonra protein alındığında, vücudun protein sentezleme hızı artmaktadır. Spordan önce ve sonra içeceğiniz emilim hızı yüksek bir whey protein tozu, fitness hedeflerinize çok daha hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır.

Egzersizden 45 dakika önce içeceğiniz protein shake, kaslarınızı korur ve egzersiz sırasında oluşabilecek kas hasarını önler. Egzersiz bittikten sonra içeceğiniz protein tozu ise, vücudunuzdaki amino asit stoklarını destekleyerek kas onarımına yardımcı olur.

Whey proteini, vücut tarafından en iyi absorbe edilen proteinlerden biridir. Whey’in biyolojik değeri tavuk ve balıktan daha yüksek olduğu için vücut tarafından daha iyi emilir. Ama bu whey proteininin tavuk ve balık yerine tüketilebileceği anlamına gelmemelidir. Tüm protein kaynaklarından dengeli miktarda tüketmek sağlığımız için en iyisidir.

3. Protein Tozu Kemikleri Güçlendirir

Çoğu kişi gün içinde yeteri kadar kalsiyum almaz. Kimse süt ürünleri tüketmek zorunda değildir elbette ama ne var ki güçlü kemiklere sahip olmak ve yüksek enerji seviyenizi korumak için kalsiyuma ihtiyacınız vardır.

Kalsiyum, kasların kasılmasında önemli bir role sahiptir. Bu da ne yazık ki şu demek oluyor; eğer kalsiyum seviyeniz düşükse, elde etmeye çalıştığınız kaslara sahip olma şansınız neredeyse yok.

Neyse ki bir ölçü protein tozu, günlük almanız gereken kalsiyum miktarının %20’sini karşılıyor. Eğer egzersiz öncesi ve sonrası protein shake içiyorsanız, günlük kalsiyum ihtiyacınızın neredeyse yarısını alıyorsunuz demektir.

4. Protein Tozu Vejetaryenler İçin Protein Desteği Sağlar

Şu bir gerçek ki, vejetaryenlerin günlük protein ihtiyaçlarını karşılamaları et yiyenlerden daha zordur. Sadece bakliyat, kuruyemiş ve sebzelerden alınan bitkisel proteinler, vücudun ihtiyacı olan proteinlerin tamamını karşılayamaz.

İşte burada devreye protein tozu giriyor. Piyasada vejetaryenlere ve veganlara yönelik soya proteini tozu, yumurta akı tozu, vegan protein tozu ve hatta pirinç proteini tozu bulunmaktadır. Bu ürünler protein gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olacaktır.

Eğer spor yapan bir vejetaryenseniz ve günlük protein alımınızı kontrol etmiyorsanız, egzersiz hedeflerinize ulaşmakta sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Severek kullanabileceğiniz bir protein tozuna yatırım yaparak aslında kaslarınıza yatırım yapmış olursunuz.

İster laktoz intoleransınız olsun, ister vejetaryen ya da vegan olun, yüksek kaliteli bir protein kaynağı arıyorsanız, soya proteini de mutlaka seçenekleriniz arasında olmalı.

5. Protein Tozu Öğünlerinizi Planlamanıza Yardım Eder

Harcadığınız her dakikaya değse de, yeterli protein aldığınızdan emin olmak için her gün ne yiyeceğinizi düşünmek, oldukça zaman alan bir uğraştır. Yine de her gün en az 5-6 öğünü planlayacak zamanı olmayan ve bu yüzden fast-food ve hazır gıdalara yönelen pek çok kişi var.

Bu herkesin anlayabileceği bir durum; sağlıklı ve evde pişirilen yemekler hazırlamak zaman ve emek istiyor. Hafta sonu birkaç günlük yemek pişirseniz bile, dışarıda hızlıca atıştırmak zorunda kalacağınız durumlar olabiliyor.

Peki çözüm nedir? Tabi ki protein tozu. 1 adet muz, 1 bardak yağsız süt ve bir kaşık fıstık ezmesi ile birlikte blender’da karıştıracağınız protein shake’i hazırlamak sadece 2 dakikanızı alacaktır. Eğer hemen tüketemeyecekseniz bile buzdolabında birkaç saat beklemesinde sakınca yoktur. Ara öğünlerinizi önceden hazırlayarak zaman kazanabilirsiniz ve böylece sağlıksız atıştırmalardan uzak durmuş olursunuz.

Kendi hazırladığınız protein shake ile karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlar bakımından dengeli bir öğün elde etmiş ve aynı zamanda günlük kalori alımınızı da kontrol altında tutmuş olursunuz. Eğer ara öğün saatinde evde değilseniz, 1 ölçü protein tozu, 1/3 su bardağı yulaf ezmesi ve 1-2 su bardağı su ile shaker’da karıştıracağınız protein karışımınız, sizi bir süreliğine idare edecektir. Tabi bu malzemeleri çantanızda ya da arabanızda hazır bulundurmanız gerekebilir.

Protein Tozunun Faydaları Nelerdir?
Yararları Nelerdir, Protein Tozunun Yararları

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kozaklı

Güzel Sözler - Resimli Sözler

haber