AnaSayfa » Süt

Bozulan sütten peynir yapımı

Kesik Sütten Peynir Yapımı

Kesik Sütten Peynir Yapımı Tarifi İçin Malzemeler

Kesik Sütten Peynir Yapımı Tarifi Yapılışı

Sütü ocağa koymadan önce sütünüzün kesildiğini anladığınızda veya kaynatırken baktınız kesilmeye başladı beş dakika kadar kaynatalım.

Daha sonra buna iki tatlı kaşığı tuz ilave edelim. Tekrar iyice kesilmesi için 2-3 dakika kadar kaynatalım. Sonra bunu tenceresinde soğumaya bırakalım.

Tel süzgecimizin altına uygun büyüklükte derince bir kap koyalım.

Tel süzgecimizin içine temiz bir tülbenti kenarlarından sarkacak şekilde yerleştirelim.

Daha sonra kesilen sütü buraya boşaltalım. Tülbentin kenarlarından sarkan kısımlarını süt kesiğinin üzerine kapatalım. Bunun üzerine fazla suyunun akması için bir ağırlık koyalım.

Ben ağırlık olarak 5 lt. lik su şişesi yerleştirdim. Bu şekilde bir gece beklettim.Ortaya bu şekilde gayet sert bir peynir görüntüsü çıkacaktır. Bu şekilde ağırlık koyarak fazla suyunun iyi bir şekilde süzülmesi önemli. Zira ne kadar iyi süzülürse dayanma süresi uzun ve tadı bir o kadar lezzetli olacaktır.

Bu şekilde labne ya da krem peynir tadında bir peynir elde etmiş oldum. Tuz miktarını damak tadınıza göre biraz daha artırabilirsiniz. Hem bu şekilde dayanma süresini biraz daha uzatmış olursunuz.

Ayrıca kalan peynir altı suyunu (tuzsuz iken) ekmek hamuruna katabilirsiniz.. Ekşi maya etkisi yapıyor. Hatta keklerde de deneyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bozulan sütten ne yapılır
Süt, Bozulan sütten peynir yapımı

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kozaklı

Güzel Sözler - Resimli Sözler

haber