AnaSayfa » Süt

Bozulan süt nasıl değerlendirilir?

Bozulmuş süt nasıl değerlendirilir?

Evde kendi yoğurdumuzu katkısız olarak taze taze yapmak için açık süt alıp kaynatmaya başladığımızda beklenmedik sürprizlerle karşılaşabiliriz. Kaynama aşamasına gelen süt bir anda kesilebilir. Sütün kesildiğini, peynirimsi bir hal alırsa anlarız. Sütün içinde pıtır pıtır oluşumlar görülür.

Kesik sütün ne yapılacağını bilmeyen kişi bunu çöpe dökerse çok yazık olur. Sütten lor peyniri yapıp kahvaltılarda ya da böreklerde değerlendirebiliriz.

Süt kaynadıktan sonra baktık ki kesiliyor, içine yarım limonun suyunu sıkalım. Karıştırmaya devam edelim ve ağzını iyice kapatalım. İyice dinlendikten sonra kalan suyunu süzdürüp peyniri bir kenara alabiliriz. Bu işlemin daha iyi yapılabilmesi için peynir karışımı temiz bir tülbent içine alıp süzdürülebilir. Aynı işlemi sirke ile yapanlar da var. 3 kaşık sirkeyi limon yerine süte koyabilirsiniz.

İtalyanlar bu peynire ricotta diyor. 1 litre sütten 200 gram lor peyniri elde edilebilir. Ancak 1 hafta içinde tüketilmesi gereklidir.

 

Yeni sütüm geldiğinde evde ne kadar kalmış süt yoğurt varsa hepsini aynı tencereye koyup, içine de ufak çay bardağının yarısı kadar sirke ekleyip kaynatıyorum ve bu karışım kesiliyor. 5 dakika kadar fokurdatıp sonra tel süzgeçten süzüyorum. İşte size muhteşem lezzetli bir lor peyniri.. Böreğe katın, ya da çocuğunuzun krebine ekleyin ya da zeytinyağı ile karıştırıp kızarmış ekmekle yiyin.. Ha bu arada lor peynirimi süzerken ortaya çıkan su var ya onu da sakın dökmeyin müthiş vitaminlidir. Hamur işlerinize koyun…

Ekşiyen sütü nasıl değerlendirebilirim
Süt, Bozulan süt nasıl değerlendirilir?

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kozaklı

Güzel Sözler - Resimli Sözler

haber