AnaSayfa » Nasıl

Yemek yemeyen çocuğa nasıl yemek yedirilir

Yemek yemeyen bebeğe nasıl yemek yedirilir

Çocuklarında iştahsızlık problemi yaşayan; 'çocuğuma yemek yediremiyorum' düşüncesiyle ne yapacaklarını şaşıran ve çoğu zaman yanlış yapan anneler bu konuda çok dikkatli ve özenli davranmalılar. Çünkü doğru olduğunu düşündükleri birçok yanlış davranışta bulunarak yemek yemeyi çocukları için işkence haline dönüştürebilirler.

Çocuk Hastalıkları Doktoru Yrd. Doç. Dr. Meral Saraçel bize bu konu ile ilgili doğruları ve yanlışları anlattı.

Yemek yemeyen çocuğa nasıl yaklaşılmalı?
Yemek yemeyen çocuk, anne ve çocuk için en büyük problemlerden biri. Çünkü beslenme alışkanlığı küçük yaşlarda oluşuyor ve tüm hayat boyunca sürüyor. İştah, her türlü problemden ilk etkilenen şeydir. Dikkat çekmek isteyen çocuk, kıskanç çocuk, annesine kapris yapan çocuk ve hasta çocuğun önce iştahı kesilir ve yemek yemez.


Psikolojik iştahsızlık bunların en tehlikelisidir ve annenin çocuğu zorlamasıyla ortaya çıkar. Kısa sürede kısır döngüye dönüşür. Bu kısır döngüden kurtulmak da çok kolay değildir. Ama diş çıkaran ya da idrar yolu iltihabı olan çocuklardaki ilk belirtiler iştah kaybıdır. Annenin bunu iyi ayırt edip bu konuda uyanık olması lazım.

Yemek yedirmek için çocuk zorlanmalı mı?
Yemek için çocuk zorlanmamalı. Annenin çocuğa bu konuda saygı duyması lazım. Çocuk hergün aynı iştahla yemek yemeyebilir. Sebze yemeyen, onun yerine köfte yiyen çocuk için anne yaratıcılığını kullanmalı. Sebzeli köfte yapabilir ya da sebzelerle puzzle oyunu oynayabilir, sebzelere kürdanlar takabilir. Oyunla zevkli hale getirilebilir. Süt içmeyen, yumurta yemeyen çocuğa krep yapılabilir. Bu noktada annenin yaratıcı olması gerekli. Adeta satranç oynayacak.

Bazı çalışan annelerin çocukları anneye eziyet olsun diye bakıcı ile yemek yiyip, hafta sonları yemek yemiyorlar. Bunun için yine annenin sabırla yaratıcı olması gerekiyor.

Ayrıca genetik faktörleri unutmamak gerekir. Anne ya da baba iştahsız ve zayıf bir çocukluk geçirmişse eğer, çocuklarını da zorlamamaları gerekir. Gelişimi iyiyse kilo alacak diye çocuk zorlanmamalı.

Yemek için asla yapılmaması gereken davranış nedir?
Asla TV karşısında yemek yedirmeyin, bu çok yanlış ve sakıncalı. Doğru beslenme alışkanlığının oluşması açısından ve bilinçaltının doğru yönlenmesi açısından TV karşısında yemek doğru değil.

Doğru yemek yemek nasıl olmalı?
Doğru yemek aslında çocuğun damak tadına uygun olanı yemesidir. Katı gıdaya başlandıktan sonra görüntü ve tat olarak cazip olan ve çocuğun tercih ettiği tatlı ya da tuzlu olan gıdaları çocuk iştahla yer. Bizlerin yemeyeceği şeyleri çocuğa vermeyelim. Ama bazı çocuklar bulamaç yemekleri sever, hepsini karıştırıp yemeyi, bazıları ayrı ayrı yemeyi sever. Her çocuk farklıdır. Anne çocuğunu iyi tanımalı ve ona göre davranmalı.

6 aydan itibaren karbonhidratlar mutlaka verilmeli. İleriki yaştaki çocuklara ise, protein ve yanında mutlaka makarna, pilav olmalı. Yemeğe ekmek doğramak yerine karbonhidratlar tercih edilmeli. 2 gün kırmızı et, 2 gün balık, 2 gün tavuk yenmeli. Sabahları mutlaka peynir ve tereyağ verilmeli. Alerji durumuna göre ise çocuk süt ve süt ürünlerini mutlaka tüketmeli.

Yemek düzeni için neler yapılmalı?
Şöyle özetleyebiliriz.
Yemek öncesi kesinlikle su vermeyin. Yemekten sonra verilmeli. Su iştah kesecektir.
Yemek aralarında abur cubur vermeyin. Bunlar; gofret, bisküvi ama meyva değil.
Mutlaka ailece masada yemek yiyin. Çocuk küçük dahi olsa hatta bebek ise eline havuç verilebilir, ekmek parçası verilebilir. Ama masada olmak önemlidir bu alışkanlığı edinmek açısından.
Çocuğun yiyebileceği kadar miktar tabağına konmalıdır. Fazlası için çocuk zorlanmamalıdır.
Yemekte oyun oynanmamalıdır. Çocuk bunu kullanır ve sizi zor durumda bırakır. Eğer çocuk yemek yemiyorsa masadan uzaklaştırılmalıdır.

İştah şurubu verilmesi gereken durumlar nelerdir?
Hastalıklardan sonra eğer çok kilo kaybı varsa B grubu vitaminleri iştah şurubu olarak verilebilir. Antihistaminikler yan etkisi olarak iştah açar, bundan yararlanmak iyi değildir. Çocuk, öğünlerini annenin zorlaması olmadan alırsa ve 'ye' komutunu çok almazsa normal kilosuna kavuşur. Yoksa obez çocuklar ortaya çıkabiliyor. Kilo alımına engel altta yatan bir hastalık yoksa eğer, çocuk kilo alacaktır. Doktor kontolleri düzenli yapılmış çocuklarda kilo kontrolleri de yapılıyor demektir.

Yrd. Doç. Dr. Meral Saraçel
Röp: Esra İskender

Yemek yedirme yöntemleri
Nasıl, Yemek yemeyen çocuğa nasıl yemek yedirilir

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kozaklı

Güzel Sözler - Resimli Sözler

haber