AnaSayfa » Nasıl Olur

Böbrek Ağrısı Nasıl Olur?

Böbrek Hastalıkları Belirtileri

Böbrek ağrısı, enfeksiyon ya da böbrekleri etkileyen başka bir rahatsızlığın habercisi olabilir. O yüzden böbrek ağrısını önemsememek olmaz.

Böbrek Hastalıkları Nelerdir?

Akut ya da kronik böbrek iltihabı, kalıtımsal böbrek hastalıkları, kistik hastalık, böbrek taşları,  idrar yollarının daralması ya da tıkanması, idrar yolları iltihapları, damarsal böbrek hastalıkları, böbrek tümörleri, yüksek tansiyon ve diyabet gibi sistemik hastalıklara bağlı böbrek hastalıkları, ilaçlardan dolayı ortaya çıkan böbrek hastalıkları, romatizmal hastalıklar nedeniyle oluşan böbrek hastalıkları.

Böbrek Hastalıkları Belirtileri

Böbrek rahatsızlıklarının çoğu ağrısız ve belirtisiz ilerler. Böbrek işlevlerinin azalması veya kaybolması, akut ya da kronik şekilde oluşabilir. Belirtiler hastalığa yol açan faktöre göre farklık gösterir. Böbrek ağrısına özellikle idrar yollarında akımın engellenmesi ve iltihaplanması durumunda rastlanır. Günlük idrar miktarında azalma ya da aşırı miktarda idrar yapma, sık idrara çıkma, idrarın köpüklenmesi, ağrılı idrar yapma, kanlı idrar, bulanık idrar, gece birden fazla idrara kalkma, halsizlik, çabuk yorulma, bulantı, kusma, çarpıntı, nefes darlığı, işitme zorluğu, kaşıntı, cildin sarımsı-kahverengi renk alması, vücutta su birikimi, iştah kaybı, ani ve sürekli tansiyon yükselmeleri böbrek hastalıklarında görülebilecek belirtilerdir. Böbrek işlevlerinin kaybolması kandaki atık maddelerin birikmesine yol açararak tüm organları etkileyen ve komaya kadar gidebilen bir zehirlenmeye sebep olur.

Böbrek hastalıklarında görülen belirtilerin önemli bir kısmına başka hastalıklarda da rastlanabileceği için yapılacak tetkiklerle sözkonusu belirtilerin böbreklerden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. İdrarda kan ve iltihap hücreleri ve protein olması, kanda kan üre ve kreatinin değerlerinin yüksek çıkması, kan albumin seviyesinin düşük bulunması, ürik asit yüksekliği, idrarın çok ama yoğunluğunun düşük çıkması, ödem, anemi ve yüksek tansiyon gibi tespitler bir böbrek hastalığına gösteren laboratuar bulgularıdır.

Kimler Risk Altında?

Diyabet, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalığı ve ailesinde böbrek hastalığı bulunan kişiler kronik böbrek hastalığı bakımından yüksek risk grubunda olan kişilerdir.

Ayrıca obezite, böbrek taşı, sigara kullanımı, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, devamlı ağrı kesici ilaç kullanımı ve bağ dokusu hastalıkları da risk faktörleri arasındadır.

Böbrek Hastalıkları Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Böbrek damarlarının daralması, böbreğin, taş, iltihap ve diğer sebeplerle harap olmasıyla oluşan hipertansiyonlar her yaşta görülebilir.

Kronik böbrek hastalığının kalp damar sisteminde yol açtığı etkiler nedeniyle ani ölüm, kalp yetmezliği, inme ve felçler gibi kardiyovasküler sorunlar ölümlere sebebiyet vermektedir.

Böbrek yetmezliği özellikle hastalığın ileri dönemlerinde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Erken dönemde tespit edilip tedavi edilmediği takdirde diyaliz uygulamaları ve  böbrek nakli gibi durumlar sözkonusu olur.

Böbrek Ağrısı Belirtileri – Böbrek Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

• Böbrek taşı olarak bilinen idrar yolu taşları, böbrekten dış idrar kanalına kadar her bölgede bulunabilir. En çok, böbrek ile idrar kesesi arasındaki idrar borusunda karşılaşılır. Böbrek taşları, hastada yan ağrısı, idrarda kanama, enfeksiyon, ateş, bulantı-kusma gibi belirtilerle kendini gösterir. Böbrek ağrısı bazı hastalarda belli belirsiz bir sızlama şeklinde hissedilirken bazılarında ise  son derece şiddetli, kıvrandırıcı ve hastaneye yatmayı gerektirecek yoğunluktadır.

• Şiddetli ağrı atakları genellikle 20 ila 60 dakika kadar sürebilir. Böbrek ağrısı, taşın bulunduğu vücut tarafında hissedilir. Ağrının yeri taşın yerine ve hareketine göre değişebilir. Böbrekte ya da üst üreterdeki taş, kaburga ile kalça arasında yan ağrısına yol açabilir. Alt üreterde ve mesaneye yakın taşlar ise karın alt kısmında ya da cinsel organa doğru yayılan ağrıya sebep olur. Ağrı dışında idrarda kanama, bulantı, kusma, idrar yaparken yanma gibi belirtiler de görülür.

• Ancak böbrek taşları her zaman ağrı ya da kanamaya sebep olmazlar, bazen sessizce idrar yollarını tıkayıp uzun süre herhangi bir şikayete yol açmadan durabilirler. Tıkanmış olan kanallar üst sistemin şişmesine, iltihaplanmasına, böbreğin idrar yapamayacak duruma gelmesine, apseleşmesine neden olabilir. Bu durum, böbreğin alınmasını gerektirebileceği gibi, hayatı tehdit edebilecek kadar ağır sonuçlara da sebep olabilir.

Böbrek ağrısı nereye vurur? Böbrekler, besinlerin artıklarını, ilaçları ve vücuda giren maddeleri süzerek atan 2 mühim organdır. Her 2 böbrek de çalışamaz duruma gelirse beden zehirlenir ve o kimse yaşayamaz. Bu soruna üremi denir. Böbreklerden çıkan 2 boru idrarı mesaneye (idrar torbası) taşır. Burada biriken idrar belli bir ölçüsü geçip basınç yapmaya başlayınca idrar yapma gereği duyulur. Yetişkin bir kimse normalde gün içerisinde 1,5 litre kadar idrar çıkarır. Çok su içilirse bu böbreklerle atılır. O vakit idrar ölçüsü fazlalaşır. Az su içilirse idrar azalır ve koyulaşır. İdrar miktarının düşmesi ve artması, idrar renginin değişmesi, kasık ve bele vuran sancılar böbrek hastalıklarının başlıca belirtileridir. Böbrek rahatsızlıkları çok nedenden meydana gelebilmektedir. Bu nedenden ötürü rastgele bir böbrek rahatsızlığında uzman görüşüne başvurmakta fayda vardır. 

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.
Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?
Nasıl Olur, Böbrek Ağrısı Nasıl Olur?

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kozaklı

Güzel Sözler - Resimli Sözler

haber