AnaSayfa » Kozaklı Kaplıcaları

Kozaklı'nın suyu gençleştiriyor

Bir iki günlük kullanımda bile vücudun herhangi bir yerindeki ağrıyı dindiriyor

"Kozaklı Termal suyundaki radon gazı, hücre yenilenmesini hızlandırmasıylada biliniyor. Bu nedenle Kozaklı'nın suyu 'gençlik iksiri' olarak da nitelendiriliyor"

Kozaklı termal suyundaki radon gazı hücre yenilenmesini hızlandırarak, "gençlik iksiri" etkisi yaptığı için şifa arayanların yanı sıra genç ve güzel kalmak isteyenlerin de tercihi oluyor.

Kozaklı'daki termal su radon gazı içermesiyle dünyadaki benzer termal sulardan farklı şifa sunuyor.

Vücudun herhangi bir yerindeki ağrının dinmesini ve hücre yenilenmesi sağlayabiliyor. 

Radon gazının etkisi

Yerli ve yabancı turistlerin Kozaklı'yı tercih etmelerinde önemli etkenlerden birinin de sudaki radon gazının mucizevi etkisi.

Radon gazı, hücre yenilenmesini hızlandırmasıyla vücudun herhangi bir yerindeki ağrının dinmesini ve hücre yenilenmesi sağlamasıyla biliniyor.

Bu nedenle Kozaklı'nın suyu 'gençlik iksiri' olarak da nitelendiriliyor. Sadece hastalar değil, cildinin güzelleşmesini ve yaşlanma etkilerini azaltmak isteyenler de bu yüzden Kozaklı'ya geliyor.

"Bir iki günlük kullanımda bile vücudun herhangi bir yerindeki ağrıyı dindiriyor" Ciltte pamuksu ve ipeksi doku hissedilebiliyor.

Ayrıca birçok hastalığın tedavisindede kullanılıyor.

Bursa Uludağ Üniversitesi Atatürk Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezinde görevli Doç. Dr. Alev Alp, kaplıca sularının hem termal etkisi (ısı) hem de barındırdıkları mineraller bakımından birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını söyledi.

Kaplıca sularında bir gramın üzerinde kükürt, sülfat, demir, kalsiyum, magnezyum, karbondioksit gibi mineraller bulunduğunu, deprem bölgelerindeki termal suların ise radon gazı içerdiğini ifade eden Alp, "Termamineral su olarak da adlandırılan kaplıca suları cilt hastalıkları ve eklem romatizmaları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Kükürt oranı yüksek sular, sedef gibi cilt hastalıkları, eklem romatizmaları, astım gibi akciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Ayrıca bu sular ağrı tedavisinde de kullanılıyor. Suyun içerisinde bulunan mineraller kan dolaşımının artmasını sağlıyor. Günlük 20 dakika bu sularla banyo yapılması tedavi için yeterli olacaktır" şeklinde konuştu.Nevşehir Kozaklı Kaplıcalarındaki termal sularda bulunan radon gazının da belli miktarda olumlu etkileri olduğunu belirten Alp, bu gazın en önemli özelliğinin hücre yenilenmesini sağlaması olduğunu söyledi. 

Bağışıklık sistemini etkileyen her mineral ve gazın insan organizmasında faydalı etkiler gösterebildiğini dile getiren Alp, şöyle devam
etti: "Türkiye'de radon gazının etkileri üzerine yapılmış bir araştırma yok. Ancak Avustralya'da radon gazına yönelik çalışmalar yapılıyor. Radon gazı
bağışıklık sistemi üzerine etkisi olduğu için vücudun herhangi bir yerindeki ağrının dinmesini ve hücre yenilenmesi sağlayabiliyor. Hücrelerin yenilenmesi de insanların daha genç ve güzel görünmesini sağlıyor. Ancak radon gazının etkileri suyun ısısıyla da değişebiliyor."

Ayrıca birçok hastalığın tedavisindede kullanılıyor.
Kozaklı Kaplıcaları, Kozaklı'nın suyu gençleştiriyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kozaklı

Güzel Sözler - Resimli Sözler

haber