AnaSayfa » Kozaklı Haber

Kozaklı'da Mantar Üretimi

Kozaklı Kültür Mantarı

 Kozaklı’dan 6 kişi kendi araçlarıyla haftanın 4 günü Sorgun’a giderek Mantar kurslarına katılıyor.

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi (HEM) tarafından açılan “Kültür Mantarı Üretimi Kursu”na katılan kursiyerler, ranzalar üzerinde ürettikleri mantarların hasadına başladılar.

Sorgun Halk Eğitimi Merkezi’n usta öğretici olarak görev yapan Erkan Aydın yaptığı açıklamada, Halk Eğitimi Merkezi altında bulunan atıl bir odada, ranzalar üzerinde yerleştirdikleri kompostlarda mantar ürettiklerini, son yıllarda ilçede mantar üretimine ilginin giderek arttığını belirtti.

Yaklaşık 14 yıldır mantar üreticiliği ile ilgili çalışmalar yaptığını dile getiren Aydın, Sorgun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce bir süre önce açılan Kültür Mantarı Üretimi Kursu’na gerek ilçeden, gerekse çevre il ve ilçelerden çok sayıda insanın katıldığını kaydetti.

11 yıl Silivri’de mantar üreticiliği ile uğraştığını, son üç yıldır da Sorgun’da aynı çalışmaları yürüttüğünü dile getiren Aydın, Sorgun’da açılan kurslara katılan kursiyerlerden 5-6 tanesinin bu gün mantar üretim tesisi kurduklarını vurgulayarak “Halk Eğitimi Müdürlüğümüzün bu dönem açtığı kurslara 26 kursiyer devam ediyor. Bildiğiniz gibi bu tür kurslara katılan kursiyerlerin birçoğu belge almak için katılır, ancak bu dönemdeki kursiyerlerimizin 10-12 tanesi kurs sonunda kendi tesislerini kurarak mantar üretmeyi düşünen kursiyerlerimizdir. Bu gün ilk hasadımızı yapıyoruz ve biraz sonra kursiyerlerimizle dışarı kurduğumuz mangalda mantar pişireceğiz. İlk hasadımızdan 35-40 kilo bir üretim bekliyoruz” dedi. 

-İl dışından gelen kursiyerlerimiz var

Yozgat çevresinde bulunan illerden sadece birkaç tanesinin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde Kültür Mantarı Üreticiliği Kursu’nun açıldığını, bunlardan bir tanesinin de Sorgun olduğuna dikkat çeken Aydın, kurslara sadece ilçe merkezinden değil, çevre ilçelerden ve Nevşehir Kozaklı’dan 6 kişinin kendi araçlarıyla haftanın 4 günü Sorgun’a gelerek bu kurslara katıldıkları bilgisini verdi.

Kursiyerlerden Doğan Zararsız, daha önce yurt dışında işçi olarak çalıştığını ve Türkiye’ye döndükten sonra ne iş yapabileceği konusunda yaptığı araştırmalar sonucunda, bu kursu duyduğunu ve mantarın piyasasını araştırmaya başladığına işaret ederek şöyle konuştu:

“Önce şöyle bir marketleri, pazarı gezdim. Baktım mantarın kilosu 7-8 liradan satılıyor. Pazar sıkıntısı diye bir şey yok. Kurslara kayıt olunca, iş daha da hoşuma gitti. Kurslara devam ederken, bu işi yapabileceğime dair kendime bir güven geldi. Sorgun Yozgat arasında 50 metrekarelik bir yer kiraladım. Ziraat mühendisi arkadaşımız Erkan Aydın Bey’de bana çok yardımcı oldu. Üretim tesislerimdeki eksiklerimi anlattı, yapmam gerekenleri söyledi, böylece mantar üretimine başladım. İlk hasadımdan aldığım ürünleri marketlere, pazarlara, manavlara, Kayseri’ye sattım. Oldukça karlı bir iş. Pazarda hiç sıkıntı çekmiyorum ve önümüzdeki yıllarda bu tesisleri 3-4 katına çıkarmayı düşünüyorum.”

İlk hasadın ardından kursiyerler HEM bahçesine kurdukları mangalda mantar pişirip, hem kendileri yediler, hem de diğer kursiyerlere ikramda bulundular. Kaynak: ORHAN DOĞAN Sorgun Postası


Kozaklı Mantarı
Kozaklı Haber, Kozaklı'da Mantar Üretimi

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kozaklı

Güzel Sözler - Resimli Sözler

haber